Jak samodzielnie wypozycjonować stronę?

Pozycjonowanie strony WWWWiele osób tworząc stronę internetową myśli o tym, co zrobić aby była ona wysoko notowana w wyszukiwarkach, jak wykonać pozycjonowanie strony i czy da się to zrobić nie płacąc wielkich pieniędzy firmą, które takie usługi oferują. Odpowiedź na ostatni pytanie brzmi tak, da się podbić stronę bez korzystania ze specjalistycznych przedsiębiorstw. W jaki sposób? Odpowiedzią na to pytanie, będzie dalsza część tekstu.

Pierwszą sztuczką która pomaga w pozycjonowaniu strony jest zawieranie w zamieszczonej na niej tekście możliwie dużo słów kluczowych w mianowniku. Boty, czyli programy automatycznie przeglądające i indeksujące witryny i ich treści, wchodząc na stronę zapiszą także zawarty na niej tekst i podczas wyszukiwania będzie on skanowany pod kątem wyszukiwanego słowa kluczowego bądź frazy. Najczęściej użytkownicy wpisując słowa kluczowe, wpisują je w mianowniku dlatego właśnie najlepiej korzystać z tego przypadku. Przy tej metodzie trzeba jednak uważać, gdyż nadmierne i sztuczne nagromadzenie słów kluczowych może spowodować obniżenie wyników strony.

Drugą metodą, która poprawia pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach jest obecność strony i odnośników do niej w różnego rodzaju mediach społecznościowych typu Twitter czy Facebook, które są skanowane prze boty wyszukiwarek, które znajdując odnośnik do danej strony zwiększają odpowiednio jej miejsce w wynikach wyszukiwania. Im większa obecność w social media, tym wyżej będzie witryna.

Trzeci sposób pozycjonowania to wymiana odnośników, zwłaszcza wśród stron o podobnej tematyce. Algorytm, który jest podstawą działania wyszukiwarki Google traktuje odnośnik na stronie A do strony B, jako głos strony A na stronę B, żeby ta była wyżej w wynikach wyszukiwania. Dlatego właśnie warto wymieniać się odnośnikami między stronami i dodawać swoją stronę do różnego rodzaju katalogów, do których w sporej części można wpisać witrynę za darmo, choć mają one mniejszą wagę niż zwykłe witryny, to dzięki ich dużej liczbie można zebrać dużo tych głosów i wydatnie podnieść pozycję strony.

Czwartą i ostatnią metodą, która zostanie przedstawiona w tym tekście, na pozycjonowanie to uporządkowanie kodu. Poza samą treścią strony, boty analizują też kod witryny. Nie uporządkowany kod z np. zbędnymi znacznikami HTML czy błędami składniowymi, będzie skutkował obniżeniem pozycji w wynikach wyszukiwania witryny. Tak samo zadziałają nie naturalne adresy np. sklep. pl/category=222&page=222. php, zamiast adresów prostych np. sklep. pl/drukarki/laserowe. Krótko mówiąc warto zadbać nie tylko o tą część strony która widać na zewnątrz, ale i o tą której nie widać.

Podsumowując istnieją metody, które mogą pomóc w pozycjonowaniu witryny i wcale nie wymagają dużych pieniędzy, a jedynie dobrej woli i gotowości do podjęcia wysiłku, aby podbić witrynę, nawet na pierwsze strony wyników wyszukiwania. Ciężko będzie tymi metodami wybić się w wyjątkowo popularnych kategoriach i przy wyjątkowo popularnych frazach i słowach kluczowych na pierwsze strony, jednak na pewno znacznie poprawią pozycję witryny. Pozycjonowanie nie jest takie trudne jak niektórzy próbują to przedstawiać. Wystarczy chęć do pracy i czas.