LTE - najlepszy sposób na Internet?

Internet LTENiedawno w Polsce zakończył się przetarg na częstotliwości LTE. Co to oznacza dla zwykłego użytkownika Internetu? Otóż to, że operatorzy sieci mobilnych będą mogli rozbudowywać swoje sieci w nowoczesnej technologii i oferować nowoczesne usługi.

Oczywiście nie nastąpi to z dnia na dzień, ale potrwa w zależności od miejsca od kilku miesięcy do 2 lat.

Czy LTE jest w stanie zastąpić przewodowy dostęp do Internetu?

Obecnie operatorzy sieci mobilnych z powodzeniem odbierają klientów sieci stacjonarnych, ale czy tak będzie w przyszłości? Dzisiaj w reklamach widzimy: LTE to 150 Mb/s - czy tak jest? Owszem, ale musi byś spełnione dużo warunków aby tak było. Samo zapalenie się symbolu LTE na urządzeniu nie gwarantuje osiągnięcia takiej przepływności. Co wpływa na powyższy parametr? Czynników jest wiele, ale najważniejsze, to ilość użytkowników jednocześnie korzystających z usługi w zasięgu jednej stacji bazowej sieci mobilnej. Łatwo się przekonać, że oferowane 150 Mb/s jest praktycznie nieosiągalne, a szybkość transferu danych jest bardzo płynna i trudna do ustalenia. Aby poprawić sytuację, konieczna jest rozbudowa sieci.

Zupełnie inaczej jest w sieciach stacjonarnych, a zwłaszcza w ADSL i VDSL, prędkość transmisji danych zdeterminowana jest na stałe przez parametry łącza, czyli rodzaj portu oraz długość i jakość pętli abonenckiej. Tutaj użytkownik wie z jaką przepływnością ma dostęp do internetu.

Często stosuje się takie porównania technologii: w odniesieniu do LTE mówimy o wiaderkach, a w dostępie stacjonarnym o rurach. Dokładnie w takim obrazowym modelu sprzedawane są usługi: w sieciach mobilnych GB, a w stacjonarnych Mb/s.

Patrząc na obecną sytuację można stwierdzić, że LTE jest dobrą alternatywą dla sieci ADSL, ale z czasem to się zmieni, nawet mimo licznych inwestycji. Oczywiście będą takie obszary, gdzie będzie odwrotnie. Operatorzy stacjonarni obecnie dwoją się i troją aby budować sieć w najnowszych technologiach opartych o światłowody, kable koncentryczne i VDSL i słusznie, bo tylko takie działania pozwolą na utrzymanie obecnej bazy klientów i zachowanie przychodów. Mamy coraz więcej FTTH, DOCSIS, VDSL. To jest ta dobra strona konkurencji.

Jest jeszcze inna strona, która zapewni w wielu miejscach przewagę sieci stacjonarnych nad LTE - jest nią telewizja, wideo na żądanie i multiroom. Patrząc zatem na powyższe wydaje się, że każda technologia ma swoje miejsce i tylko w nielicznych sytuacjach LTE zastąpi stały dostęp do internetu.