Programy do komunikacji głosowej

Programy do komunikacji głosowejCzęsto rozmawiamy z innymi ludźmi, jest to nieodłączny element naszego życia. Czy to pisząc czy głównie mówiąc. Do pisania w Internecie możemy użyć wielu stron, aplikacji jak chociażby Facebook, Twitter, możemy wysyłać wiadomości na e-mail ale też za pomocą komunikatorów głosowych. Oprócz wiadomości tekstowych Facebook oferuje też rozmowy głosowe, ale dla graczy nie są one zbyt wygodne. Więc właśnie, co polecić graczom? Ja osobiście korzystam z 3 stosunkowo dobrych programów, które moim zdaniem warto byłoby zrecenzować.

Pierwszym i chyba najpopularniejszym takim komunikatorem głosowym jest Skype. Bo któż nie słyszał o tym słynnym "Skejpie", dzięki któremu możemy porozmawiać z rodziną za granicą i zobaczyć się z nią, czy zamówić pizze przez tzw. "telefon skype'owy". Pozytywami tego programu, jak następnych które będę opisywał na pewno jest ich darmowość. To jest niewątpliwa zaleta, bo pozwala na bezproblemowe i bezpłatne korzystanie. Dzwonienie na Skype również jest darmowe, jak również możliwość prowadzenia rozmów grupowych (3+ osób). Fajnym dodatkiem do tego jest wspomniana wcześniej rozmowa wideo, dzięki której możemy się zobaczyć, pośmiać się na przykład w przerwie od nabijania poziomów czy też przed rozpoczęciem grania. Dla mnie największą wadą tego programu jest jego zasobożerność. O ile podczas rozmowy z jedną osobą działa dobrze, o tyle jeśli tworzy się już konferencja odczuwam często spadki płynności, przez co rzadko już z niego korzystam

Drugim i moim zdaniem najpopularniejszym komunikatorem dla graczy jest Teamspeak 3. Nie rozumiem osób, które często mówią, że nie mają "timspika". Dla mnie to jest dziwne, jeśli ktoś gra, a nie ma TS'a. W każdym bądź razie z Teamspeakiem sytuacja jest odwrotna do Skype'a. Czyli zużywa mało zasobów, co jest niewątpliwie na plus. Oprócz tego, ma dobrą jakość dźwięku, chociaż to jest często zależne od serwera. I to jest właśnie jego wada, mianowicie aby rozmawiać z kimkolwiek trzeba być na serwerze, którego po wielu trudach można samemu założyć, lub wykupić z jakiegoś hostingu (sprzedaż serwerów? Chyba tak to można określić) lub wejść po adresie IP na jakiś istniejący serwer. Fajne jest w tych serwerach to, że można na nich praktycznie wszystko dostosować dzięki Permissions (tłum. Pozwolenia), co sprawia, że możemy innym pozwalać robić co chcą lub ich zupełnie ograniczyć.

Ostatnim przedstawianym przeze mnie programem jest Discord. Ktoś znał, ktoś słyszał? Usłyszałem o nim stosunkowo niedawno, ale od razu się w nim zakochałem. Pierwsza sprawa - serwery i ich darmowość. Niezliczoną ilość razy denerwowało mnie to, gdy siedziałem na czyimś serwerze na TS3, on upadał. A tu zdziwienie, mogę mieć swój darmowy i stabilny serwer. Następna sprawa to jakość dźwięku, o którą dbam bo nie lubię gdy coś mi kaleczy uszy. Tutaj jest lepsza moim zdaniem niż na TeamSpeak'u. Oprócz tego do Discord'a powstało i wciąż powstaje wiele tzw. Botów czyli aplikacji (polecam zaznajomić się z definicją bota ogólnie we wszystkich aspektach grania i technologii) pozwalających np. puszczać muzykę. Z pomniejszych wad na pewno mogę wyznaczyć to, że czasami serwer dostaje zawieszenia, ale w sumie to nie jest dziwne.

Niewątpliwie wyniosłem na piedestał Discord, lecz nie odmawiam potencjału innym aplikacjom. Osobiście wytestowałem te trzy plus parę innych i ze wszystkich najbardziej zadowala mnie właśnie Discord, którego mogę śmiało polecić każdemu z graczy, zarówno tych niedzielnych jak i hardkorowych.