Samodzielna nauka języka z programem multimedialnym

Nauka języka z programem multimedialnymChcąc się nauczyć języka obcego bez pomocy nauczyciela, mamy obecnie cały wachlarz pomocy naukowych, które efektywnie pomogą nam osiągnąć sukces. Na rynku można spotkać wiele wydawnictw oferujących kursy do samodzielnej nauki.

Bogactwo asortymentu jednak może nastręczać problemów z wyborem odpowiedniego kursu, trafiającego w nasze potrzeby.

Jedni bowiem szukają kursów do nauki nowego języka „od zera”, inni znając już język obcy chcą poszerzyć swoją wiedzę gramatyczną lub udoskonalić wymowę, a jeszcze inni szukają specjalistycznych tematycznie pomocy naukowych (np. język biznesu). Osoby mające już jakąś wiedzę w obszarze danego języka obcego, raczej nie powinny mieć większych problemów z odnalezieniem właściwych pomocy naukowych.

Mając świadomość poziomu własnej wiedzy i przeglądając wydawnictwa są w stanie od razu rozpoznać, które z nich odpowie na ich potrzeby. Uczący się języka obcego „od zera” , nie mający pojęcia o stopniu trudności danego języka mają zazwyczaj poważny problem z wyborem właściwego kursu. Często kupują kolejne kursy, które po kilkunastu stronach okazują się albo zbyt ogólnikowe (nie wyjaśniające np. zasad gramatycznych), albo odwrotnie - za bardzo przeładowane gramatyką lub po prostu są zbyt nudne. Zanim więc, pełni zapału do nauki, przystąpimy do zakupu pomocy naukowych, warto przeszukać w internecie oferty różnych wydawnictw i poczytać opinie o produktach na forach. Bardzo pomocne w nauce są programy multimedialne, których wersje demonstracyjne można pobrać bezpłatnie i wypróbować.

Programy multimedialne

Programy multimedialne różnią się przede wszystkim grafiką oraz metodologią nauki. Jedne kładą nacisk na naukę słownictwa, inne skupiają się na budowie zdań i konwersacji, a jeszcze inne uczą kompleksowej znajomości języka, łącznie z gramatyką. Większość jednak z powodzeniem zastępuje tradycyjny kurs językowy. Z pomocą takich programów można bowiem nawet ćwiczyć wymowę, dzięki wbudowanym systemom rozpoznawania ludzkiej mowy. Niektóre programy zawierają również ciekawe ćwiczenia, gry słowne, krzyżówki, filmy video i animacje które z pewnością uatrakcyjniają naukę.

Praca z programem multimedialnym z pewnością nie jest nudna. Większość programów ma wbudowane statystyki postępów w nauce, co pomaga w utrzymaniu dyscypliny w systematyczności, zaś system powtórek i testów sprawdzających utrwala wiedzę. Programy multimedialne nie należą do tanich, lecz ich cena jest mimo wszystko dużo niższa od kosztów semestru w szkole językowej.