Usługi internetowe

Usługi internetoweDefiniując Internet nie możemy powiedzieć, że jest on zbiorem komputerów połączonych w większą całość.

Jego podstawową funkcją jest możliwość komunikowania się oraz pokonywania barier odległości. Internet możemy uznać za zbiór wielu elementów, które spełniają inne, lecz powiązane ze sobą funkcje nazywane usługami internetowymi.

Do usług internetowych możemy zaliczyć wiele kategorii i subkategorii, jednak do głównych zaliczamy:

  • Bankowość elektroniczna
  • Handel elektroniczny
  • Przesyłanie plików ( FTP )
  • Poczta internetowa
  • Komunikatory
  • Portale społecznościowe
  • Telewizja internetowa
  • Radio internetowe

Do usług internetowych zaliczamy o wiele więcej aspektów Internetu, jednak powyższe są jednymi z najważniejszych, bez których sieć nie byłaby tak funkcjonalna, jak jest teraz. Niektóre z usług pełnią rolę rozrywki Np. radio internetowe lub telewizja internetowa. W niektórych przypadkach możemy zaliczyć tutaj także portale społecznościowe i komunikatory, dzięki którym możemy w szybki i efektywny sposób rozmawiać i utrzymywać kontakty.

Pozwalają one także na urozmaicenie czasu wolnego, podróży. Istnieją także programy umożliwiające nam rozmowę w Internecie poprzez mikrofon. Część z nich działa tak jak IRC, czyli po zalogowaniu się na serwerze wybieramy kanał i rozpoczynamy rozmowę.

Poczta internetowa

Poczta internetowa (e-mail) jest swego rodzaju skrzynką na listy, która umożliwia wysyłanie oraz odbieranie wiadomości od innych, którzy także posiadają taką pocztę.

Poczta jest rzeczą niezbędną i często bez niej nie możemy normalnie funkcjonować w społeczeństwie internetowym. Przy adresowaniu internetowych listów korzystamy ze schematu adresat@nazwa. Pierwsza część jest wybierana przez użytkownika i może być jego imieniem i nazwiskiem jak np. Jankowalski@... . Symbol @, potocznie małpa może oznaczać "na" i jest niezbędny przy każdym e-mailu.

Pozwala ona na wysyłania wiadomości e-mail do znajomych czy kolegów z pracy. Wiadomość e-mail składa się z tematu, ale jego wpisywanie nie jest konieczne, oraz z treści. Jako załączniki do wiadomości e-mail można dodawać różnorodne pliki, na przykład dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, dokumenty w formacie PDF, prezentacje multimedialne, obrazy, dźwięki czy krótkie filmy.

Są różne rodzaje poczty e-mail. Najpopularniejszy jest program pakietu MS Office, a mianowicie MS Outlook.

Pozwala na szybkie i wygodne przesyłanie wiadomości. Poza tym, możemy korzystać z poczty elektronicznej w sieci. Wiele znanych portali oferuje taką usługę. Możemy wybrać swój oryginalny i unikatowy login, zakończony domeną danego portalu. Kolejną, popularną usługą jest telefonia internetowa.

Na znaczeniu zyskuje również radio internetowe oraz wirtualna telewizja. W sieci znajduje się wiele ciekawych stacji radiowych, zarówno ogólnych jak i tematycznych. Dzięki temu wielbiciele określonego gatunku muzycznego mogą słuchać piosenek na specjalnych stacjach radiowych, co pozwala im na cieszenie się utworami tylko jednego rodzaju.

Podobnie jest z telewizja internetową. W sieci można z powodzeniem oglądać filmy i programy, które przegapiliśmy w telewizji. Coraz chętniej korzystamy z telewizji internetowej, czyli innowacyjne systemu cyfrowego nadawania programów.

Wszystko zostało zapoczątkowane przez popularny kanał YouTube, który do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. To on właśnie zainspirował twórców internetowej telewizji do stworzenia medium, pozwalającego na oglądanie w sieci ciekawych programów i filmów. Obecnie możemy poklasyfikować telewizję internetową na cztery, podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to stacje telewizyjne, które możemy oglądać tylko w Internecie. Cieszą się one bardzo dużą popularnością, ponieważ takich programów czy filmów nie obejrzymy obecnie nigdzie indziej.

Kolejne trzy rodzaje to stacje tradycyjne, które można obejrzeć w telewizji, ale przygotowujące specjalne oferty dla internautów. Drugim rodzajem są więc tradycyjne stacje, oferujące programy na żądanie. Z zainteresowaniem spotyka się też trzeci rodzaj telewizji internetowej, czyli tradycyjne stacje nadające swoje programy w sieci. Czwarty typ to proponowanie internautom określonych materiałów, które są dostępne tylko w sieci, na przykład materiałów zza kulis jakiegoś show. Z uwagi na czas antenowy, wiele stacji nie jest w stanie wyemitować wszystkiego, co jest interesujące. Ciekawe dodatki możemy więc zobaczyć w sieci. Popularne dziś jest także radio internetowe, oferujące o wiele więcej stacji niż to tradycyjne.

Ponadto, w Internecie znajduje się spora ilość portali, które pozwalają na oglądanie nie tyle programów telewizyjnych, co również nowości kinowych. Dzięki temu możemy cieszyć się wieloma produkcjami bez konieczności wydawania pieniędzy na bilet do kina. To bardzo wygodne i pozwala na oszczędności, ponieważ jak wiemy, bilety do kina nie należą obecnie do najtańszych. Internet umożliwia nam też bezpieczne przechowywanie plików, zdjęć czy filmów, na przykład na dyskach danych lub dzięki usłudze hostingu.