Zastosowanie technologii Flash

Technologia FlashNie trudno sobie przypomnieć czasy gimnazjalne, w których na informatyce obowiązkowe było zdawanie testów z wiedzy na temat języka HTML. Zaliczenie wiązało się także z wykonaniem prostej strony www opartej na tej technologii.

I tak jak kiedyś takie proste strony internetowe miały jeszcze jakieś zastosowanie, tak teraz niestety okazują się mało wystarczalne i nie do końca popularne. Aktualnie tworzenie stron www w większości przypadków odbywa się w oparciu o znajomość kilku języków informatycznych, w tym obowiązkowo HTML i PHP.

Ostatnimi czasy strony www coraz częściej wyposażone są także w technologię Flash, na temat której krąży wiele mitów, zarówno pozytywnych i negatywnych.

Czym w rzeczywistości jest Flash?

Czy naprawdę stwarza nowe możliwości, czy jest tylko sposobem na wyciągnięcie większych pieniędzy od klienta? Na te pytania odpowiemy sobie po kolei. Przede wszystkim, technologia Flash pozwala tworzyć bez wątpienia znacznie bardziej profesjonalne strony www, aniżeli te oparte jedynie na HTML i CSS. Tworzenie stron www we Flashu można jest niezwykle charakterystyczne i można je rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Takie strony internetowe przede wszystkim wyglądają nowocześniej. Wiąże się to nie tylko z faktem staranności wykonania szaty graficznej. Flash pozwala tworzyć interaktywne strony www bogate chociażby w animacje. Nie jest to więc standardowy, dobrze znany layout, lecz coś nowego, zaskakującego.

Bardzo ciekawe jest zdynamizowanie elementów charakterystycznych dla tematyki danej strony www. Wówczas od razu będą się rzucać w oczy, a o to chodzi w znakach rozpoznawczych i logotypach. Tworzenie stron www z zastosowaniem technologii Flash to także pomysł na całkiem nowe serwisy internetowe i społecznościowe. Technologia ta pozwala chociażby tworzyć gry online, nawet bardzo zaawansowane, ze szczegółową, a nawet trójwymiarową grafiką. Jest to kolejna zaleta, która podniesie atrakcyjność prowadzonej strony www. Jeżeli zaś tworzenie stron internetowych realizowane jest dla firm i przedsiębiorstw, to atrakcyjna okaże się tu możliwość publikowania wszelkiego typu wykresów danych. Flash tworzy dynamiczne wykresy, często interaktywne, które po raz kolejny przyciągną uwagę internauty chociażby swoim wyglądem i dynamizmem. Statyka, jak wiadomo, jest nudna i nie do końca ciekawa.

Takie tworzenie stron www ułatwia dodatkowo prezentację wszelkiego rodzaju materiałów multimedialnych. Czy będą to zdjęcia, ilustracje, czy też pliki dźwiękowe, muzyka - w każdym z przypadków Flash pozwala przedstawić wszystko za pomocą wygodnej, przejrzystej galerii lub odtwarzacza, utrzymanych oczywiście w nowoczesnym wyglądzie. Niestety, za takie atrakcje trzeba płacić.

Tworzenie stron internetowych z zastosowaniem technologii Flash cenowo klasyfikuje się znacznie wyżej, niż proste witryny z kilkoma podstronami. Powód jest prosty: programowanie w tym języku wymaga ogromnego doświadczenia i wiedzy, nie wspominając już o wkładzie sporej ilości czasu i własnego wysiłku. Jeżeli pragnie się profesjonalnej i nowoczesnej strony www, to nie powinno się mieć żadnych oporów przed postawieniem na jakość, czyli na tworzenie stron www we Flashu.